Lokalizacja i charakterystyka

Zdjęcie
Gmina położona jest w zachodniej części Mazowsza, na równinie Łowicko - Błońskiej. Dominującym elementem krajobrazu są tu użytkowane rolniczo ilaste lub piaszczyste równiny.W sąsiedztwie rzek Bzury, Utraty, Pisi i Witonii rozpościerają się malownicze łąki oraz zarośla wierzbowe.

Niewielkie powierzchnie zajmują młode lasy sosnowe oraz zagajniki brzozowe. W północno - wschodniej części gminy, w okolicach miejscowości Mokas należącej do otuliny Kampinoskiego Parku Narodowego zachowały się też nieliczne, ale ważne przyrodniczo mokradła. Oddalone od większych szlaków komunikacyjnych i zagęszczonej zabudowy stanowią ostoję ginących gatunków roślin i dzikich zwierząt.Na terenie gminy spotkać można drzewa uznane za pomniki przyrody. Jest ich 24 sztuki (m.in. kasztanowce pospolite, lipy drobnolistne, jesiony wyniosłe, dęby szypułkowe).

Natomiast na trasie prowadzącej z Sochaczewa do Żelazowej Woli znajduje się zabytkowa aleja drzew.W samej Żelazowej Woli, miejscu ściśle związanym z życiem i twórczością wielkiego kompozytora Fryderyka Chopina znajduje się przepiękny park krajobrazowy zaprojektowany i stworzony przez prof. Franciszka Krzywdę-Polkowskiego w latach 1931-1937.

Park urzeka bogactwem ponad 3 tys. unikatowych gatunków i odmian roślin sprowadzonych z całego świata. Zastosowana różnorodność form i kompozycji miała według założeń twórcy dorównywać wyrafinowanym formom muzyki Chopina. Zaciszne i malownicze wnętrza parku oraz dźwięki chopinowskiej muzyki rozlegającej się z dworku sprawiają, że panuje tu wyjątkowy nastrój i klimat dla słuchających koncertów w okresie letnim.

metryczka


Wytworzył: Łukasz Zieliński (27 maja 2013)
Opublikował: Łukasz Zielliński (27 maja 2013, 08:42:12)

Ostatnia zmiana: Daniel Burzykowski (13 kwietnia 2017, 08:33:42)
Zmieniono: wyjustowanie tekstu

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 6322